Vance-1.6
Robust Load Capacity
Supports a maximum load of 600kg, ideal for heavy-duty transport needs
Long-Lasting Performance
Delivers a range of 60–70km on a single charge, with 60V lead-acid battery options (45/52/58Ah)
Reliable Power & Control
Equipped with a 1000W motor and 18Mos controller for smooth, consistent operation
Enhanced Safety & Comfort
Features hydraulic/spring suspension, drum brakes, and LED lighting for a secure, comfortable ride
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H: | 2090x890x1650mm |
| Vehicle weight : | 159.2KG |
| Lead-acid batteries | 60V45Ah/52AH/58AH |
| Motor power: | 1000W |
| Controller: | 18Mos |
| Max speed: | 35km/h |
| Max load: | 600kg |
| Charger output current: | 6A |
| Charging time: | 8-10Hours |
| Range distance: | 60/70km |
| Front&Rear Tire size: | F:3.75-12/R:4.00-12 |
| Front&Rear Brake: | F/R:Drum |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |



