T-REX-1.8
Robust Load Capacity
Supports a maximum load of 1200kg, ideal for heavy-duty tasks
Powerful Performance
Equipped with an 1800W motor, reaching a top speed of 51km/h for efficient travel
Reliable Braking & Suspension
Features drum brakes and hydraulic/spring suspension for safety and comfort
Long-Lasting Range
Offers a driving range of 50–70km, powered by 60V lead-acid batteries (45/52/58Ah)
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H: | 3060x1380x1450mm |
| Vehicle weight : | 375KG |
| Lead-acid batteries | 60V45Ah/52AH/58AH |
| Motor power: | 1800W |
| Controller: | 24MOS |
| Max speed: | 51km/h |
| Max load: | 1200kg |
| Charger output current: | 6A |
| Charging time: | 8-10Hours |
| Range distance: | 50/70km |
| Front&Rear Tire size: | F:4.00-12/R:4.50-12 |
| Front&Rear Brake: | F/R:Drum |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |



