STARPULSE II
Robust Load Capacity
Supports a maximum load of 200kg, ideal for heavy-duty use
Long Range
Delivers a maximum travel distance of 65km on a single charge
Reliable Performance
Equipped with a 650W motor and hydraulic/spring suspension for smooth rides
Modern Convenience
Features digital speedometer, LED lighting, and EBS braking for enhanced safety and ease of use
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H: | 2060x940x1710mm |
| Vehicle weight : | 165 kg |
| Lead-acid batteries | 60/72V20/32Ah |
| Motor power: | 650W |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 35 km/h |
| Max load: | 200kg |
| Charger output current: | 4A |
| Charging time: | 8-9Hours |
| Range distance: | 65km |
| Front&Rear Tire size: | F/R:300-8 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F/R:Drum/EBS |
| Ground clearance: | 130mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |











