SKYLEDGE
Long-Range Battery
80km range per charge with a durable 72V30AH lithium iron phosphate (LFP) battery
Powerful Motor
3500W motor delivers a top speed of 85km/h and strong hill climbing (≥12°)
Premium Safety & Comfort
Features front and rear disc brakes, hydraulic/spring suspension, and tubeless tires
Modern Features
LED lights, digital speedometer, iron clothing rack trunk, and robust 150kg max load
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1950*730*1250 /1380mm |
| Vehicleweight | 86KG |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V30AH |
| Motor power | 3500W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 18Mos |
| Max speed | 85km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 3-4A |
| Charging time | 8Hours |
| Range distance | 80km(Average speed of 45km/h) |
| Front&Rear Tire size | F:100/80-12 R: 100/70-12 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 170mm |
| Seat Height: | 760mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Iron clothing rack trunk |











