RACCOON
Lightweight & Agile
Only 55KG vehicle weight with 52km/h max speed, ideal for nimble urban commuting
Practical Capacity
150kg max load and 70km range meet daily travel and cargo needs
Comfortable Ride
720mm low seat height, hydraulic/spring suspension, and 130mm ground clearance
Cost-Effective Design
LED lights, digital speedometer, and tubeless tires for reliable, low-maintenance use
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1730X750X1030mm / 1220mm |
| Vehicleweight | 55KG |
| Lead-acid battery | 72V20AH |
| Motor power | 1000W |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 3A |
| Charging time | 6-7Hours |
| Range distance | 70km |
| Front&Rear Tire size | F /R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F:Disc brake/R:Drum brake |
| Ground clearance: | 130mm |
| Seat Height: | 720mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Nylon clothes hanger backrest |



















