NEBULA II
Powerful & Efficient
Equipped with an 800W motor and 12Mos controller, delivering reliable performance for daily commuting
Long-Lasting Range
Boasts a maximum range of up to 65km on a single charge, ideal for extended trips
Stable & Comfortable
Features hydraulic/spring suspension and drum/EBS brakes for a smooth and safe ride
Modern & Convenient
Comes with a digital speedometer, LED lights, and a backrest for enhanced comfort and visibility
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H: | 2090x890x1650mm |
| Vehicle weight : | 155 kg |
| Lead-acid batteries | 64/72V20/32Ah |
| Motor power: | 800W |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 35 km/h |
| Max load: | 200kg |
| Charger output current: | 4A |
| Charging time: | 8-9Hours |
| Range distance: | 65km |
| Front&Rear Tire size: | F/R:300-8 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F/R:Drum/EBS |
| Ground clearance: | 130mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |











