NAVIGATOR
Impressive Range & Power
Features a high-capacity 72V35Ah graphene battery delivering a long range of 110km, paired with a powerful 1000W motor for speeds up to 52 km/h
Enhanced Safety
Equipped with reliable front and rear disc brakes and a full LED lighting system (headlight & rear lamp) for superior visibility and control
Robust Build Quality
Designed to handle a maximum load of 150kg with a sturdy frame, while maintaining a comfortable ride height of 740mm
Smooth Suspension System
diverse road conditions are managed easily with a combination of hydraulic and spring suspension for both front and rear wheels
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1820x740x1120mm / 1300mm |
| Vehicleweight | 62 KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V35Ah |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 110km |
| Front&Rear Tire size | FR: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F /R:Disc brake |
| Ground clearance: | 90mm |
| Seat Height: | 740mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Nylon clothes hanger backrest |











