MIGHTY POIET
Robust Climbing & Speed
1200W motor handles ≥12° slopes, reaching 60km/h top speed for versatile travel
Reliable Range
72V32AH graphene lead-acid battery delivers 90km cruising distance at 45km/h average speed
Stable Safety & Comfort
150mm ground clearance, front/rear disc brakes, and hydraulic/spring suspension
Practical Utility
150kg max load paired with aluminum carrier backrest, ideal for daily commuting and errands
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1830*780*1130 /1320mm |
| Vehicleweight | 64KG |
| Graphene lead-acid battery | 72V32AH |
| Motor power | 1200W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 60km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 3-4A |
| Charging time | 8Hours |
| Range distance | 90km(Average speed of 45km/h) |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 150mm |
| Seat Height: | 750mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |


















