MELODY
Long-Range Capability
Offers an impressive range distance of 80km on a single charge, ideal for extended daily commutes
Powerful Performance
Features a robust 1000W motor capable of reaching a maximum speed of 52 km/h
Classic Retro Design
Combines a stylish vintage aesthetic with modern touches like a digital speedometer and full LED lighting
Enhanced Safety & Comfort
Equipped with front and rear disc brakes, hydraulic suspension, and a comfortable seat with an aluminum carrier backrest
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1690*740*1080mm / 1225mm |
| Vehicleweight | 64KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V24AH |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V20AH |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A/3A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 80km |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 120mm |
| Seat Height: | 710 mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |











