LIGHTNING
Long range & commuter-ready
80–90 km per charge ideal for daily trips and errands
Strong performance
1000W motor, max speed 52 km/h and 150 kg load capacity
Reliable safety & comfort
Front/rear disc brakes, hydraulic + spring suspension and tubeless tires for stable rides
Flexible power options & quick charging
Choice of LFP lithium (72V) or graphene lead‑acid batteries; full charge in ~8 hours
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1820x740x1120mm / 1290mm |
| Vehicleweight | 67KG |
| Graphene Lead-acid battery | 60/72V24Ah |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V20AH/72V30AH |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A/3A |
| Charging time | 8Hours |
| Range distance | 80-90km |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 145mm |
| Seat Height: | 790mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest/Rear Storage |














