FALCON
Lightweight & Agile
50kg vehicle weight and 45km/h max speed, easy to maneuver for urban trips
Strong Load Capacity
150kg max load paired with 90km range, ideal for daily commuting and errands
Balanced Safety
Front disc + rear drum brakes, 130mm ground clearance for stable rides
User-friendly Design
680mm low seat height, hydraulic/spring suspension, and LED lights for comfort and visibility
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/ Wheelbase : | 1500*650*1040mm/1120mm |
| Vehicle weight : | 50 kg |
| Lead-acid batteries | 60/72V24Ah |
| Motor power: | 800W |
| Max climbing | ≥7° |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 45 km/h |
| Max load: | 150kg |
| Charger output current: | 5A |
| Charging time: | 6Hours |
| Range distance: | 90km |
| Front&Rear Tire size: | F/R:2.75-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F:Disc / R:Drum |
| Ground clearance: | 130mm |
| Seat Height: | 680mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |
















