DAWNRAY
Long-Range & Fast Charging
72V LFP batteries deliver 150km range, with 3-hour fast charging (10A current)
Powerful Performance
1500W motor handles ≥12° slopes, reaching 65km/h top speed with 150kg max load
Flexible Battery Options
Choose between 72V30AH or 72V50AH LFP batteries to match range needs
Stable & Practical Design
Front/rear disc brakes, hydraulic/spring suspension, and aluminum carrier backrest for safe, utility-focused rides
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1850*745*1150mm /1370mm |
| Vehicleweight | 69KG |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V30AH/72V50AH |
| Motor power | 1500W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 65km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A-10A |
| Charging time | 6Hours/3Hours |
| Range distance | 150km(Average speed of 45km/h) |
| Front&Rear Tire size | F:3.50-10 R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 120mm |
| Seat Height: | 810mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |


















