DAWN
Powerful Performance
Equipped with a 1000W motor capable of reaching a top speed of 52 km/h
Long Range
Offers a generous 80km riding distance on a single 6-hour charge
High Load Capacity
Built to support a maximum load of up to 150kg
Enhanced Safety
Features reliable front and rear disc brakes along with bright LED lighting
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1910x710x1140mm / 1380mm |
| Vehicleweight | 60 KG |
| Lead-acid battery | 72V32Ah |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 80km |
| Front&Rear Tire size | F:3.5-10/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R::Disc brake |
| Ground clearance: | 105mm |
| Seat Height: | 780mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |











