BULL KING
Powerful Performance
Equipped with a 1500W motor capable of reaching top speeds of 55km/h
Extended Range
Travel up to 90km on a single charge thanks to the high-capacity 72V32AH Graphene Lead-acid battery
Heavy-Duty Capacity
Sturdy design built to support a robust maximum load of up to 150kg
Enhanced Safety
Features reliable front and rear disc brakes along with bright LED headlights and rear lamps for optimal visibility
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1800*800*1100mm / 1300mm |
| Vehicleweight | 77KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V32AH |
| Motor power | 1500W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 55km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 3-5A |
| Charging time | 8Hours |
| Range distance | 90km(Average speed of 45km/h) |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 120mm |
| Seat Height: | 800mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |











