BULL
Powerful & Efficient
Equipped with a 500W motor and 60V20Ah lead-acid battery, delivering a max speed of 45 km/h and a range of up to 70 km
Sturdy & Practical
Lightweight 48 kg frame with a 150 kg max load capacity, supported by hydraulic/spring suspension and disc brakes for safety
User-Friendly Design
Features a digital speedometer, LED lighting, and a comfortable backrest, with a seat height of 815 mm for ergonomic riding
Reliable Performance
12Mos controller ensures stable operation, while tubeless tires and 155 mm ground clearance enhance durability on various terrains
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/ Wheelbase : | 1800*755*1150mm/1220mm |
| Vehicle weight : | 48 kg |
| Lead-acid batteries | 60V20Ah |
| Motor power: | 500W |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 45 km/h |
| Max load: | 150kg |
| Charger output current: | 3A |
| Charging time: | 6-8Hours |
| Range distance: | 70km |
| Front&Rear Tire size: | F/R: 20-2.5 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F / R: Disc brake |
| Ground clearance: | 155mm |
| Seat Height: | 815mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |











