BIG G
High-Power Performance
2800W motor, 65km/h max speed
Long-Range Efficiency
80km range, 6-hour charging
Stable & Safe Ride
Hydraulic suspension, dual disc brakes
Practical Utility
Large trunk, digital LED display
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1920*790*1150/1400mm |
| Vehicleweight | 83KG |
| Lead-acid battery | 72V/96V/32AH |
| Motor power | 2800W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 65 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A-10A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 80km |
| Front&Rear Tire size | F/R: 100/70-12Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 160mm |
| Seat Height: | 750mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Large shelf trunk |











