CHEETAH
Ultra-light & Maneuverable
Only 46kg vehicle weight with 45km/h max speed, easy to handle and park
Impressive Range
60/72V24Ah battery delivers 90km maximum cruising range for daily travel
Low Seat Height
660mm seat height ensures easy mounting/dismounting, ideal for diverse riders
Practical & Reliable
130kg max load, hydraulic/spring suspension, and LED lights for stable, visible commutes
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/ Wheelbase : | 1580x660x1040mm/1120mm |
| Vehicle weight : | 46 kg |
| Lead-acid batteries | 60/72V24Ah |
| Motor power: | 800w |
| Max climbing | ≥7° |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 45 km/h |
| Max load: | 130kg |
| Charger output current: | 5A |
| Charging time: | 6Hours |
| Range distance: | 90km |
| Front&Rear Tire size: | F:2.75-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F / R :Drum |
| Ground clearance: | 130mm |
| Seat Height: | 660mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |
















