Q8
Fast 6-Hour Dual Charging
Features both 5A and 3A charger compatibility, reducing downtime and offering flexible charging options
All-Disc Brake Confidence
Front and rear disc brakes paired with 120mm ground clearance deliver reliable stopping power and obstacle clearance
Powerful & Versatile
1000W motor with 12° hill-climbing ability, supporting up to 150kg loads with both Graphene and Lithium battery options
Low-Step Comfort
Low 710mm seat height combined with aluminum carrier backrest and hydraulic suspension for easy mounting and a smooth passenger ride
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1780×730×1060mm / 1270mm |
| Vehicleweight | 59KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V24AH |
| Lithium ion batteries(LFP) | 60V20AH |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 9Mos |
| Max speed | 52km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A/3A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 80km |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R::Disc brake |
| Ground clearance: | 120mm |
| Seat Height: | 710 mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |











