STARLORD
Robust & Durable
12Mos controller and hydraulic/spring suspension ensure reliable performance for heavy loads up to 200kg
Long-Lasting Range
65km maximum cruising distance on a single charge, ideal for daily commuting
Efficient Charging
8-9 hours of charging time with 4A output, getting you back on the road quickly
Modern & Safe
Digital speedometer, LED lighting, and drum/EBS brakes for enhanced visibility and secure stopping
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H: | 2180x990x1700mm |
| Vehicle weight : | 155 kg |
| Lead-acid batteries | 60/72V20/45Ah |
| Motor power: | 800W |
| Controller: | 12Mos |
| Max speed: | 40 km/h |
| Max load: | 200kg |
| Charger output current: | 4A |
| Charging time: | 8-9Hours |
| Range distance: | 65km |
| Front&Rear Tire size: | F/R:300-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake: | F/R:Drum/EBS |
| Ground clearance: | 130mm |
| Speedometer: | Digtal |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension; | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Backrest |











