PATHFINDER Q
High-Speed Long Range
Delivers an 80km range at an average speed of 50km/h, combining efficient commuting with faster travel times
Multiple Battery Options
Offers flexibility with Lithium (72V20/30AH) and Lead-acid (72V20/32AH) choices to suit different budgets and performance needs
All-Disc Brake Safety
Features front and rear disc brakes plus 130mm ground clearance for confident stopping power and obstacle clearance
Powerful Passenger Capability
Equipped with a 1000W motor, 12° hill-climbing ability, and aluminum carrier backrest, comfortably carrying up to 150kg loads
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1800×750×1130mm / 1260mm |
| Vehicleweight | 66KG |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V20/30AH |
| Lead-acid battery | 72V20/32AH |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A |
| Charging time | 6-8Hours |
| Range distance | 80km(Average speed of 50km/h) |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance: | 130mm |
| Seat Height: | 750mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Aluminum carrier backrest |











