FORTUNE Q
Fast 5-Hour Charging
Gets you back on the road quickly with reduced charging time compared to standard 8-hour models
High Ground Clearance
Features 140mm ground clearance for navigating rough roads, speed bumps, and uneven terrain with ease
Powerful Hill-Climbing
Equipped with a 1000W motor and 12° climbing capability, easily handling steep inclines while carrying up to 150kg
Practical & Durable Design
Comes with a convenient nylon clothes hanger backrest, hydraulic suspension, and tubeless tires for everyday comfort and utility
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1800x780x1080mm / 1300mm |
| Vehicleweight | 61KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V24Ah |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 3A |
| Charging time | 5Hours |
| Range distance | 80km(Average speed of 30km/h) |
| Front&Rear Tire size | FR: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F:Disc brake /R:Drurm |
| Ground clearance: | 140mm |
| Seat Height: | 750mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Nylon clothes hanger backrest |











