BLITZ
Powerful Performance
Equipped with a 1000W motor capable of reaching a top speed of 52 km/h
Extended Range
Features a 72V24Ah Graphene Lead-acid battery that provides a driving distance of up to 80km on a single charge
High Load Capacity
Built with a sturdy frame designed to support a maximum load of 150kg
Comfortable Ride
Includes a hydraulic/spring suspension system and tubeless tires for smooth handling on various terrains
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/Wheelbase | 1850x680x1100mm / 1370mm |
| Vehicleweight | 62KG |
| Graphene Lead-acid battery | 72V24Ah |
| Motor power | 1000W |
| Max climbing | ≥12° |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 52 km/h |
| Max load | 150kg |
| Charger output current | 5A |
| Charging time | 6Hours |
| Range distance | 80km |
| Front&Rear Tire size | F/R: 3.00-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Durm |
| Ground clearance: | 150mm |
| Seat Height: | 730mm |
| Speedometer: | Digital |
| Headlight&Rear lamp: | LED |
| Front&Rear suspension: | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status: | Nylon clothes hanger backrest |











