Azure Dragon
Powerful Performance
12KW motor with 85 km/h top speed and 20° max climbing capability
Long-Lasting Battery
72V60Ah Lithium (LFP) battery delivers 90km range per charge
Rugged Off-Road Design
330mm ground clearance, hydraulic suspension, and tubeless tires for tough terrain.
Smart & Modern Features
Digital speedometer, full LED lighting, and real-time vehicle status display.
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H | 2130×740×1195mm |
| Wheelbase | 1430mm |
| Seat Height | 890mm |
| Vehicle weight | 115Kg |
| Max load | 200Kg |
| Front&Rear suspension | Hydraulic/Spring |
| Lithium ion batteries(LFP) | 72V60Ah |
| Motor power | 12KW |
| Maximum torque of the driving | 75N·m |
| Controller | 30Mos |
| Max climbing | ≥ 20 ° |
| Max speed | 85 km/h |
| Charger output current | 10A |
| Charging time | 7h |
| Range distance | 90km |
| Front&Rear Tire size | F:80/100-21 / R:100/90-18 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F/R:Disc brake |
| Ground clearance | 330mm |
| Speedometer | Digital |
| Headlight&Rear lamp | LED |
| Vehicle status |











