EAGLE
Powerful Performance
Equipped with an 800W motor, delivering a top speed of 40km/h for dynamic rides
Long-Lasting Battery
Features a 60/72V-20Ah graphene lead-acid battery, offering a maximum range of 70km on a single charge
Robust & Lightweight
Weighs only 55kg while supporting a maximum load of 150kg, balancing agility and practicality
Enhanced Safety & Comfort
Boasts front disc/rear drum brakes, hydraulic/spring suspension, and a digital speedometer for a secure and smooth experience
| PROJECT | PARAMETER |
| L*W*H/ Wheelbas | 1620*790*1040/1200mm |
| Vehicle weight | 55kg |
| Graphene Lead-acid battery | 60/72V-20Ah |
| Motor power | 800W |
| Controller | 12Mos |
| Max speed | 40km/h |
| Max load: | 150kg |
| Charger output current | 4A |
| Charging time | 6-8H |
| Range distance | 70km |
| Front&Rear Tire size | F/R:2.75-10 Tubeless |
| Front&Rear Brake | F:Disc/ R:Drum |
| Ground clearance | 135mm |
| Seat Height | 750mm |
| Speedometer | Digtal |
| Headlight&Rear lamp | LED |
| Front&Rear suspension | Hydraulic/Spring |
| Vehicle status | Aluminum handrail |











